Výhledy na tibetské hory si cestující vůbec poprvé mohou vychutnat přímo z vysokorychlostního vlaku. Stavba železnice po Střeše světa, jak se Tibetu přezdívá, trvala šest let a vyšla na 5,6 miliardy dolarů, tedy víc než 120 miliard korun. Pasažéři projedou skrz 47 tunelů a přes 121 mostů. Součástí je i železniční most Zangmu, který má 525 metrů, díky čemuž je největší, ale zároveň i nejvyšší obloukový most na světě. Trasa je dlouhá 435 kilometrů a vede mezi tibetskou metropolí Lhasa a městem Ňingthri.
Vagóny s distribucí kyslíku
Vzhledem k tomu, že zhruba 90 procent trasy se nachází v nadmořské výšce nad 3000 metrů, musí být vlaky vybaveny automatizovanými systémy pro distribuci kyslíku. Díky nim se hladina kyslíku neustále udržuje na hodnotě 23,6 procenta. V normální atmosféře přitom kyslík tvoří 21 procent.
Ochrana před UV zářením
Technici se museli vyrovnat s celou řadou dalších problémů. Vzhledem k tomu, že v oblasti je zvýšené UV záření, museli veškerá okna vybavit speciální vrstvou skla, která nebezpečné paprsky odráží. Po trati jezdí vysokorychlostní elektrické vlaky čínského národního dopravce. Cestující ale možná budou překvapeni kvůli maximální rychlosti vlaku. Ta totiž dosahuje 160 kilometrů za hodinu, což je podstatně méně než na jiných čínských vysokorychlostních tratích, kde bývá až dvojnásobná.
Doba cesty se výrazně zkrátila
Nově otevřená část se nachází na železnici mezi hlavním tibetským městem Lhasa a Čcheng-tu v provincii Sečuán. Zatímco dříve cesta trvala 48 hodin, dnes už je to pouhých 13. Hotové jsou dvě části – mezi Čcheng-tu a Ja-anem a Lhasou s Ňingthri. Trasa, která oba úseky propojí, by měla být hotová v roce 2030.
Skvostné hory
Pasažéři se mohou těšit na nezapomenutelné výhledy. Uvidí zasněžené vrcholky hor i krásné zelené pastviny. Okolí města Ňingthri je ostatně označované jako Švýcarsko východu.
Tibet je zajímavým místem nejen pro svou smutnou historii, ale i díky nádherné přírodě a zajímavým historickým památkám. Na jeho hranicích se tyčí nejvyšší hora světa Mount Everest, pod níž se rozkládá národní park Sagarmatha, jenž je zapsán na seznam UNESCO. Posvátnou horou je Kailáš (6714 m. n. m.), kam putují nejen buddhisté, ale také hinduisté či džinisté. Zvláštní podívanou pak nabízejí posvátná jezera La Co, Nam Co, Jamdok a Manasarovar.
Město bohů
Za návštěvu stojí také hlavní město Lhasa, kterému se přezdívá Město bohů. Nachází se zde bývalé sídlo dalajlámů Potála a chrám Džokhang, jenž pochází ze 7. století. Každoročně do něj míří obrovské množství buddhistů, pro které je cílem poutní cesty.
Komentáře k článku