V Šanghaji se nově na ploše o rozloze 3900 metrů čtverečních rozkládá jedinečná stavba, která v sobě nemá žádnou rovnou linii ani rohy. Je celá obloukovitá a znázorňuje vesmírná tělesa. Důvod je prostý, jedná se o astronomické muzeum. A ne jen tak ledajaké. V čínské metropoli vyrostlo největší astronomické muzeum světa.
Architektura inspirovaná astronomií
Podle hlavního designera Thomase J. Wonga z americké společnosti Ennead Architects má stavba předvést architekturu inspirovanou astronomií. Budovu tvoří tři vesmírná tělesa. Přímo u vchodu se nachází okulus (oko), díky kterému dovnitř proudí denní světlo. Ve druhém tělese funguje planetární divadlo. Návštěvníky okamžitě zaujme obrovská koule, která působí dojmem, že levituje. Symbolizuje sféru. Třetím tělesem je obrácená prosklená kopule, jež ukazuje noční oblohu. Nechybí planetárium ani observatoř, která je vybavena 23metrovým teleskopem. Muzeum zároveň nabídne celou řadu tematických výstav
V Šanghaji se otevřel nejvyšší hotel světa
A není to jediné prvenství, které si Šanghaj v poslední době připsala. Otevřel se tam totiž nejvyšší hotel na světě. Nese název J Hotel a nachází se v mrakodrapu Shanghai Tower, který je vysoký 632 metrů. Rozkládá se v horních 26 patrech. Těch má budova celkem 128. Zároveň se jedná o druhý nejvyšší mrakodrap na světě. Prvenství si nadále drží dubajský kolos Burdž Chalífa. Ještě dvěma dalšími nej se Shanghai Tower pyšní – jedná se o nejvyšší točitou budovu na světě, která zároveň má nejvyšší vyhlídkovou plošinu světa, ta je v 561 metrech nad zemí.
Luxus a jedinečné výhledy
J Hotel spadá do čínského řetězce Jin Jiang Hotels International. Návštěvníci se mohou těšit na velký luxus. Hotel slibuje vysokou úroveň služeb. Na své si pochopitelně přijdou hosté, kteří milují krásné výhledy. Jedna z restaurací se nachází ve 120. patře, takže jedinečný pohled na Šanghaj je zaručen.
Stavba měla zpoždění kvůli covidu
Restaurací je v hotelu hned sedm, kromě toho jsou zde i bary, lázně nebo plavecký bazén. Kromě toho mohou hosté využít i službu nonstop asistence osobního sluhy. Jak se dá očekávat, ceny za noc nejsou zrovna nízké. Zaváděcí cena ovšem byla příznivější, hosté za noc zaplatili 10 200 korun. Důvodem ke slevě byl fakt, že s termíny otevření se několikrát šachovalo. Původní plány totiž zhatila pandemie koronaviru.
Křišťálové lustry v nejdražším apartmá
Na nejluxusnější apartmá už se ovšem žádné slevy nevztahují. Movití hosté zaplatí za noc více než 221 tisíc korun. Za to se jim nabídne luxus, na který běžní smrtelníci nejsou zvyklí. Apartmá je vybaveno křišťálovými lustry, ale i několika saunami.
Komentáře k článku