Že Praha má turistům co nabídnout, je nepopiratelné. Každoročně jich ostatně přivábí obrovské množství z celého světa. Láká na jedinečnou architekturu, svých „sto“ věží, historické uličky, ale také nezapomenutelnou atmosféru. A nejsou to jen staletí staré stavby, co turisté vyhledávají. Oblíbenou zastávkou je roh Rašínova nábřeží a Jiráskova náměstí, kde stojí Tančící dům. Ten se nyní zapsal mezi deset nejhezčích staveb světa. Obsadil devátou příčku a za sebou nechal řadu světoznámých staveb.
Rozhodl takzvaný zlatý řez
Žebříček vychází z vědeckého výzkumu, který si nechala vypracovat společnost Rooftop Megastore, a v podstatě jediným faktorem při rozhodování byl takzvaný zlatý řez. Tento poměr velmi dobře znají fotografové a další umělci, ale také ti, kteří četli Šifru mistra Leonarda od Dana Browna. Prolíná se totiž celým příběhem. Jde o poměr v přibližné hodnotě 1,618 : 1. Vznikne tak, že se úsečka rozdělí na dvě části, přičemž poměr větší části k menší odpovídá poměru celé úsečky k větší části. Je označován za ideální proporci a lze jej najít kdekoli v přírodě, čehož si všimli už i renesanční umělci.
Vítězem se stala katedrála sv. Pavla v Londýně
Nejvíce se k tomuto poměru přiblížila londýnská katedrála sv. Pavla, která se s výsledkem 72,28 procenta umístila na první pozici. Současná stavba pochází ze 17. století, první katedrála na tomto místě stála už v 7. století, v roce 675 ji však zničil požár.
Stavba vyvolala obdiv i kritiku
Pražský Tančící dům má se zlatým řezem shodu z 66,87 procenta. Dokončený byl v roce 1996 a stavba trvala dva roky. Jeho označení vychází z tvaru dvou věží, které mají představovat Freda Astaira a Ginger Rogersovou, slavný taneční pár. Autory jsou architekti Frank O. Gehry a Vlado Milunić, na interiérech kanceláří se podílela i architektka českého původu a nositelka Řádu britského impéria Eva Jiřičná. Stavba se setkala s obdivem i kritikou, řada lidí se jen těžko smiřovala s tím, že moderní budova stojí v historické zástavbě. Na svém kontě však už má Tančící dům řadu ocenění.
Westminsterské opatství i Tádž Mahal
V první desítce žebříčku se umístily ještě následující stavby: Marina Bay Sands (Singapur), Westminsterské opatství (Londýn), Ósacký hrad (Ósaka), chrám Vasila Blaženého (Moskva), Casa Mila (Barcelona), katedrála Santa Maria del Fiore (Florencie), Tádž Mahal (Ágra) a Neuschwanstein (Bavorsko).
Tančící dům porazil světové velikány
Pro Tančící dům může být skvělou vizitkou, že za sebou nechal takové významné památky, jako je Bílý dům ve Washingtonu, mayská pyramida Chichén, skalní město Petra v Jordánsku nebo bazilika sv. Petra ve Vatikánu.
Komentáře k článku