Nejlépe na světě se žije v Aucklandu. Vyplývá to z hodnocení, které pravidelně provádí společnost Economist Inteligence Unit (EIU). Na dalších pozicích se umístilo japonské město Ósaka a australské Adelaide. Z evropských měst zabodoval švýcarský Curych, jenž skončil na sedmém místě, za ním pak další švýcarské město Ženeva. Při srovnávání se sleduje 30 faktorů z 5 kategorií, mezi které patří kultura, vzdělání, infrastruktura, stabilita i zdravotnická péče.
Skvěle zvládli pandemii
První místo si Auckland vysloužil především proto, že Nový Zéland výborně zvládl pandemii koronaviru. Nastavil tak přísná opatření, že se podařilo onemocnění udržet pod kontrolou. Ale není to jediný faktor, kterým Auckland vyniká, další body získal za úroveň životního prostředí, kultury i vzdělávání.
Dlouhé lockdowny přinesly propad
Řada evropských metropolí si však právě kvůli přístupu k pandemii výrazně pohoršila. Dlouhé lockdowny totiž nezaručovaly zrovna kvalitní život. Praha tak klesla na 72. místo, oproti loňsku spadla o 27 příček. Nejvíce si pohoršil Hamburk, jenž skončil na 47. pozici, zatímco loni byl na 13. místě.
Nejhůře se žije v Damašku
Vůbec nejhorším místem pro život je syrský Damašek. Podle výzkumu se velmi špatně žije také ve městech Lagos (Nigérie), Port Moresby (Papua Nová Guinea), Dháka (Bangladéš) a Alžír (Alžírsko).
Mezi nejudržitelnějšími městy zabodovala i Praha
Před nedávnem vyšel další zajímavý žebříček, který světové metropole hodnotil podle udržitelnosti. Mezi prvními deseti se umístila i Praha, jež skončila na osmé pozici. Zvítězila australská Canberra. V průzkumu se hodnotilo několik faktorů, mezi nimi kvalita vzduchu, veřejná doprava nebo zdroje energie.
Ekologická dopravní infrastruktura
Canberra uspěla především v oblasti dopravní infrastruktury, neboť 88,6 procenta tvoří ekologická doprava. Místní lidé ve velké míře využívají městskou hromadnou dopravu, ale i sdílená auta. Nestává se, že by ve velké části aut jezdil jen jeden člověk, jako se tomu běžně děje na českých silnicích. Canberra navíc hojně využívá solární a větrnou energii, za což si mohla připsat další body.
Wellington má nejčistější vzduch
Na dalších místech v čele tabulky skončila města Madrid, Brisbane, Dubaj, Kodaň, Frankfurt, Hamburk, Praha, Abú Zabí a Curych. Také v tomto žebříčku bodoval Nový Zéland, jeho hlavní město Wellington se totiž může pyšnit nejčistějším vzduchem. Podle indexu je zde jen 13,66 vzduchových částic ze 100 znečištěných. Přispívá k tomu nízký počet obyvatel i menší počet továren.
Nejhůře je na tom saúdská Džidda
Na chvostu žebříčku skončila saúdská Džidda. Pro srovnání: získala pouze 71 bodů, zatímco Canberra si jich vysloužila 427 a Praha 359. Dalšími nejhoršími městy jsou z pohledu udržitelnosti Nové Dillí, Ammán, Nairobi, Káhira, Wuchan a Kanton.
Komentáře k článku