Koronavirová pandemie zasadila turistickému ruchu tak zásadní ránu, že se z toho řada zemí bude vzpamatovávat ještě dlouho. Vycestovat do zahraničí je čím dál těžší, většina zemí vyžaduje při příjezdu negativní test na koronavirus a zpravidla čtrnáctidenní karanténu. Některé země uzavřely hranice úplně. Touha mnoha lidí cestovat ale stále neutichá, naopak s dlouhotrvajícími restrikcemi je větší a větší. Cestování chybí snad všem. Právě proto opravdový boom během posledních 12 měsíců zažívají karavany.
Zájem meziročně vzrostl o 200 procent
Jen během letošní zimy stoupl prodej obytných vozů v meziročním srovnání o 200 procent. K tomu je potřeba připočíst i pronájem, který se vyšplhal o 50 procent výše. Jak uvedla Klára Hájek Velinská z Asociace kempování a karavaningu, běžnou praxí je, že na přelomu ledna a února je zarezervováno asi 5 procent kapacit karavanů. Letos je to už 40 procent. Očekává se, že na konci května už žádné karavany volné nebudou. „Vypadá to, že kdo zaváhá, nepojede,“ popsala Hájek Velinská.
Bezpečné cestování i v době pandemie
Díky karavanům si lidé mohou znovu užít určitou svobodu, kterou v tomto období postrádají. Mohou se vydat v podstatě kamkoli (v rámci platných vládních opatření) a kdykoli mohou cíl své cesty změnit. Lze takto projet celou republiku křížem krážem. Cestování karavanem je bezpečné, jejich majitelé se nesetkávají s dalšími lidmi, jako by tomu bylo třeba v případě, že by cestovali vlakem nebo autobusem. Obrovskou výhodu mají obytné vozy i ve chvíli, kdy platí vládní nařízení, které uzavřelo hotely a další ubytovací zařízení. Nicméně v případě zákazu cestování mezi okresy a opuštění katastru obce při rekreačních aktivitách ani obytné vozy lidem příliš nepomohou.
Jezdí hlavně do hor
Řidiči karavanů nejčastěji míří do horských oblastí, napomohla tomu i letošní zima, kdy po dlouhé době nebyla nouze o hromady sněhu. Na výletníky si však stěžovaly některé obce, podle starostů za sebou nechávali neuklizené odpadky. Obce a turistická sdružení už proto plánují vybudování zázemí pro karavany. Podle předsedy Turistického spolku Lipenska Jiřího Mánka by to mělo pomoci problém vyřešit. Počítá se s toaletami a zavedením elektřiny. K tomu je možné využít i areálů zavřených hotelů a penzionů. Ty podle Hájek Velinské nabízejí svá parkoviště, kde mohou karavany stát, i napojení na elektřinu. Zároveň je možné tam vylít chemické záchody.
Ceny jsou příznivé
Ceny za pronájem karavanu se pohybují kolem dvou tisíc korun za den, což za dovolenou pro celou rodinu určitě není moc. Lidé si obytné vozy nejčastěji pronajímají na víkend.
Komentáře k článku