Jedna z největších jaderných katastrof, výbuch černobylské elektrárny, k němuž došlo 26. dubna 1986, stále zajímá spoustu lidí. Znát je to i na turistickém ruchu. Otrlí turisté totiž míří do místní uzavřené zóny. A to i přesto, že se zde stále mohou vystavit nebezpečné radiaci. V této oblasti nyní navíc pro cestovatele otevřeli hostel, v němž mohou přespat.
U „města duchů“
Hostel se nachází nedaleko Pripjati, tedy města, v němž před ničivou havárií se svými rodinami žili lidé zaměstnaní v elektrárně. Právě do Pripjati jezdí nejvíce turistů. „Město duchů“ se zde totiž nachází v takové podobě, v jaké jej prchající obyvatelé zanechali. Stojí tu bytové domy, školy, školky, bazén, nákupní centrum, nemocnice, policejní i hasičská stanice, sportoviště, kino, kulturní dům, hotel a spousta dalších budov. Známým místním symbolem je pověstný lunapark.
Jezdí vědci i turisté
Hostel, v němž jedna noc vyjde na 198 ukrajinských hřiven, což je v přepočtu asi 170 korun, už přivítal více než dvě stě návštěvníků. Podle ředitelky černobylských ubytovacích a komunálních služeb Kateryny Fedošenkové šlo většinou o vědce nebo studenty, kteří na místě prováděli výzkumy a měřili úroveň radiace. Míří sem ale i obyčejní turisté, kteří se účastní organizovaných prohlídek.
O ty mají největší zájem Poláci a Britové, ale také Australané, Novozélanďané a další.
Bezpečnostní sarkofág
Organizované zájezdy ale nabízejí i české agentury. Kromě Prijpati turisty pochopitelně láká samotná elektrárna – mohou si prohlédnout sarkofág, v němž se nachází vybuchlý reaktor, podzemní protiatomový kryt nebo utajovaný radar DUGY, jenž byl za studené války namířen na USA. Návštěvníci se mohou projet i obrněným transportérem.
Zájem je mezi cestovateli rovněž o prohlídku města Slavutyč, které vzniklo po výbuchu elektrárny, aby sem bylo možné evakuovat obyvatele Pripjatě.
Komentáře k článku