Matterhorn, Rýnské vodopády, Ženevské jezero, Švýcarský národní park a další dechberoucí přírodní scenérie. K tomu historické památky, jako je centrum hlavního města Bernu, které se zapsalo i na seznam UNESCO, katedrála v St. Gallenu či katedrála Grossmünster z roku 1100. A samozřejmě i vynikající čokoláda. To je jen slabý výčet zajímavostí, na které návštěvníky láká Švýcarsko. Na tom, že takové turistické cíle využije některá z agentur k propagaci země, by nebylo nic divného. Kdyby se to ovšem nestalo v Číně.
Přírodní krásy Číny
Právě čínská státní agentura China Daily totiž chtěla ukázat turistům přírodní krásy Číny. Jenže k tomu využila záběry švýcarské vesničky Brienz a Alp. Vystřiženy byly z videa švýcarské fotografky Sylvie Michel, která ve vesničce bydlí. Aby čínská agentura snímku dodala na autenticitě, zrcadlově ho převrátila a připojila vodoznak. Video pak sdílela na Twitteru s hashtagem Glamor China, tedy Půvabná Čína, a připsala komentář: „Nechtěli byste navštívit toto krásné místo a užít si hraní se svým psem v malém městečku usazeném na úpatí hory?“
Ukradené video
Uživatelé Twitteru ale rychle poznali, že něco není v pořádku, a následně se ozvala i sama autorka, která agenturu obvinila, že jí video ukradla. Zároveň ji vyzvala, aby příspěvek smazala. To se následně skutečně stalo.
Celá událost vyvolala na sociálních sítích velkou vlnu kritiky. „Pořád nemůžu uvěřit, jak laciná může Čína být.“ „Čína krade, když říká, že veškerá asijská kultura patří Číně. A nyní cílí na Evropu.“ „Nevěděl jsem, že Švýcarsko je nyní součástí Číny, vypadá tak neznečištěné.“ Takové příspěvky jsou dosud k vidění pod původním videem na YouTube.
Fotografce přibyli fanoušci
Autorka videa ale nakonec z celé situace může těžit. Díky humbuku, který se kolem videa strhl, se na něj podívalo podstatně více lidí. „Nádherné místo! Vypadá mnohem lépe než Čína. Zdravím z Nizozemska a začal jsem odebírat váš kanál,“ napsal pod video na YouTube například uživatel Mesofs9.
Respekt pro práci umělců
A fotografka je za takové reakce vděčná. „Děkuji za všechny komentáře a podporu. Ano, není legální vzít video a dát ho na svůj kanál, nehledě na to, o koho se jedná. Aby toto video vzniklo, musel si někdo dát práci s tím, že někam pojede, bude pár hodin někde šplhat, video natočí, pak ho upraví, zařídí si odpovídající licenci pro použitou hudbu a podobně. Za videem je hodně práce. Respektujte práci umělců, fotografů, kameramanů a neberte si to jen proto, že můžete. Zkuste ukázat svůj vlastní pohled na svět,“ napsala Sylvie Michel pod své video na YouTube.
Komentáře k článku