2 minuty čtení
29.05.2021

Chcete strávit noc na věrné replice Titaniku? Vydejte se do Číny

Příští rok to bude 110 let od okamžiku, kdy došlo k potopení obřího zaoceánského parníku Titanic. Jeho osud dodnes fascinuje mnoho lidí. Výrazným příkladem je čínský magnát Su Šao-ťün. Nechal totiž postavit věrnou repliku této světoznámé lodi. Zájemci na ní budou moci strávit i noc, ale budou si na to muset připravit v přepočtu 3 tisíce korun.

Sto dělníků a šest let

Obří replika Titaniku se nachází v tematickém parku v čínské provincii S’-čchuan. Je dlouhá 260 metrů a na její stavbu se využilo 23 tisíc tun oceli. Postaralo se o to více než sto dělníků, i tak to trvalo šest let. Výstavba vyšla na 3,2 miliardy korun, což je podobné jako v případě originální lodě. Su Šao-ťün kvůli tomu musel prodat část svých aktiv v energetice. Magnát očekává, že investice se poměrně brzy vrátí. Předpokládá, že by loď mohlo ročně navštívit až pět milionů lidí.

Interiéry jsou autentické

Replika je skutečně vydařená, návštěvníci se mohou těšit na zajímavé interiéry, luxusní kajuty a jídelny. Autentické jsou i detaily, jako jsou například kliky u dveří.

Daleko od moře

Zajímavé ovšem je, že replika lodi se nenachází na moři, ale více než tisíc kilometrů od něj. Podle Su Šao-ťüna se však návštěvníci nemusí bát, že by zážitek nebyl autentický. Díky zapnutým parním strojům si budou připadat, že plují na vlnách.

Největší parník světa

Titanic byl ve své době největším parníkem světa, na jeho palubě mohlo být 2603 cestujících a k tomu až 899 členů posádky. Jeho první vyplutí byla obrovská sláva. O luxusní lodi se tvrdilo, že je nepotopitelná. O tom, jak přehnaně ambiciozní toto tvrzení bylo, se však celý svět dozvěděl už během první plavby.

Více než 1500 obětí

Na moře Titanic poprvé (a naposledy) vyplul 10. dubna 1912 ze Southamptonu, cílem byl New York. Loď ostatně měla sloužit pro převoz cestujících a pošty z Evropy do Severní Ameriky a nazpátek. Do Spojených států však nikdy nedorazila, 14. dubna 1912 narazila na ledovec a po třech hodinách skončila kompletně pod vodou. Příčin bylo více – mimo jiné špatný kurz a příliš vysoká rychlost. I vlivem malého počtu záchranných člunů na místě zemřelo více než 1500 lidí, mezi nimi řada známých osobností.

Odkaz Titaniku v umění

Osud Titaniku inspiroval i řadu uměleckých děl. Nejznámější z nich je velkofilm režiséra Jamese Camerona z roku 1997. V hlavních rolích se představili Leonardo DiCaprio a Kate Winslet. Snímek se rychle zařadil mezi kultovní filmy. Příběh byl několikrát zdramatizován i do formy divadelního představení.

Zaujal tě článek? Pošli ho kamarádům.

Komentáře k článku

přidat komentář

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Podobné články