5:45
03.06.2017

Česká republika – poznejte krásy Lednicko-Valtického areálu

Na pomezí Moravy a Dolního Rakouska se rozkládá jedinečné území, kde najdete pečlivě udržované zahrady, parky, rybníky, lesy, vinice a architektonické památky, které svou krásou berou dech. Celý tento přírodní park vznikl rukou člověka, pro svou potěchu jej postupně v minulých stoletích nechal vytvořit šlechtický rod Lichtenštejnů. Dnes je tato perla Moravy právem zařazena na seznam Světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO a je také jedním z nejnavštěvovanějších turistických cílů na jižní Moravě. Vítejte v Lednicko-Valtickém areálu!

Zahrada Evropy na jihu Moravy

Lednicko-Valtický areál, přezdívaný někdy také Zahrada Evropy, leží v okrese Břeclav, nedaleko hranic s Rakouskem. S celkovou rozlohou téměř 300 ha jde o nejrozsáhlejší člověkem vymodelované území v Evropě a možná i na světě. Knížecí rod Lichtenštějnů získal první državy v této oblasti už ve 13. století. Ve své době to byl rod významný a nouzí jeho zástupci rozhodně netrpěli. Mohli si tak dovolit své panství postupně rozšiřovat a upravovat podle sebe. Hlavním sídlem se pro ně na přelomu 14. a 15. století stal zámek Valtice, postupně pak dali vzniknout i dalším stavbám, ať už šlo o jejich letní sídlo zámek Lednice, nebo o mnoho menších romantických staveb roztroušených po celé oblasti. To vše dokreslily četné uměle vytvořené vodní plochy v krásné přírodě. Vznikl tak opravdu jedinečný komplex přírodních a architektonických zajímavostí.

Zámek Lednice

Nejnavštěvovanějším místem Lednicko-Valtického areálu je zámek Lednice. Jeho dnešní podoba pochází z přestavby v letech 1846 – 1858, kdy jej nechal do stylu anglické gotiky přetvořit Alois II. z Lichtenštejna. I když šlo jen o letní sídlo, dali si Lichtenštejnové záležet na honosnosti a zdobnosti zámeckého komplexu. Chtěli mít totiž reprezentativní místo, kde by mohli pořádat slavnosti pro šlechtu z celé Evropy. Honosný je nejen exteriér, ale i interiéry zámku. Při prohlídce můžete obdivovat nádherně vyřezávané stropy sálů, jejich dřevěné obložení i vzácný mobiliář, stejně jako vkusně zařízené knížecí pokoje nebo místa určená šlechtickým potomkům.

Palmový skleník

Na zámeckou budovu navazuje jedno z velkých turistických lákadel, zámecký palmový skleník. Tato významná technická památka má zajímavou litinovou konstrukci doplněnou skleněnými výplněmi. I tady se tvůrce nechal inspirovat Anglií a především technickou revolucí, která v 19. století hýbala celým světem. Stejně okouzlující je skleník i zevnitř, kde návštěvníka nadchnou svou krásou mnohé tropické a subtropické rostliny.

Palmový skleník

Palmový skleník

Vyhlídka z Minaretu

Kolem zámku Lednice se rozkládá krásná francouzská zahrada s pestrobarevnými záhony a pečlivě zastřiženými keři. Na ni pak navazuje zámecký park s četnými vodními plochami. Lichtenštejnové tu nechali vybudovat soustavu rybníků a také uměle vytvořit slepé rameno řeky Dyje. Po této řece se můžete nechat svézt loďkou k významné a z dálky viditelné stavbě – Minaretu. Tato romantická rozhledna v arabském stylu vznikla na přelomu 18. a 19. století a je nejstarší dochovanou rozhlednou v Česku. Výhled do krajiny rozhodně stojí za zdolání 302 schodů na nejvyšší vyhlídkový ochoz.

Umělá zřícenina Janův hrad

Dále v parku se nachází další zajímavá stavba, umělá zřícenina Janův hrad. Na první pohled by člověk věřil, že jde opravdu o pozůstatek středověku, Janohrad však vznikl také až na přelomu 18. a 19. století. V té době vládl architektuře romantický sloh, který se s oblibou navracel do období gotiky. Účelem Janohradu bylo sloužit jako myslivna a lovecký zámeček v době honů. Druhý Lovecký zámeček stojí nedaleko, v půli cesty mezi Janovým hradem a zámkem Lednice. Vydáte-li se na cestu povozem s koňmi, což je další z oblíbených atrakcí v parku, pojedete kolem něj.

Zámek Valtice

Druhou nejvýznamnější a nejnavštěvovanější stavbou Lednicko-Valtického areálu je samozřejmě zámek Valtice, ležící v centru stejnojmenného městečka. Tento krásný zámek tvoří čtyřkřídlá budova se třemi patry a bohatě zdobenou fasádou. Před vstupním portálem se rozkládá čestný dvůr uzavřený nízkými bočními křídly zámecké budovy. Podoba zámku se měnila postupně v několika staletích, ta dnešní je výsledkem barokizace na přelomu 17. a 18. století a každý návštěvník jistě uzná, že je opravdu povedená. Valtický zámek se právem řadí mezi nejkrásnější barokní památky na Moravě. Ze stejného období pochází i vybavení interiérů, které je k vidění při prohlídce zámeckých sálů a komnat. Tady si každý může udělat celkem věrný obrázek o tom, jak dobře si žila bohatá šlechta té doby.

Prohlídka se sklenkou dobrého vína

Pro milovníky vinného moku se přímo nabízí prohlídkový okruh spojený s degustací vín. Zámecký vinný sklep je totiž nejstarším sklepem ve Valticích a dnes tu působí nejznámější místní vinařství Vinné sklepy Valtice. Ostatně právě ve Valticích také sídlí Národní vinařské centrum a pořádá se tu nejprestižnější vinařská soutěž Salón vín ČR.

Romantika v zámeckém parku

Ani kolem zámku ve Valticích samozřejmě nechybí romantický zámecký park, kde se dají strávit příjemné chvíle procházkou, třeba i po naučné stezce seznamující návštěvníky s rostlinami, živočichy a několika malými stavbami v parku. A za návštěvu stojí i Bylinková zahrádka Tiree Chmelar, která připomíná zdejší dávnou tradici pěstování léčivek pro bývalý valtický špitál.

Kolonáda na Reistně

Vzhledem k tomu, jak jsou Valtice úzce spjaty s vínem, nikoho asi nepřekvapí vinohrady táhnoucí se po všech stráních kolem obce. Pěkná procházka vinohradem vede z Valtic k jedné z dalších lichtenštejnských staveb, Kolonádě na Reistně (někdy psáno Rajstně). V první polovině 19. století ji nechal postavit kníže Jan I. z Lichtenštejna jako památník svého zesnulého otce a dvou bratrů a zároveň jako odpočinkové a vyhlídkové místo. Návštěvníci si pohled do širokého kraje z vyhlídkové plošiny na střeše Kolonády mohou užít od května do září.

Po celém Lednicko-Valtickém areálu je rozeseto mnoho dalších zajímavých a krásných staveb, například Apollonův chrám, Dianin chrám (zvaný také Randez-vous), Obelisk, Kaple sv. Huberta, Tři Grácie nebo Zámeček Pohansko. Celá oblast je protkána sítí turistických a cyklistických tras, ze kterých si každý vybere podle svých možností. Pokochat se všemi krásami Lednicko-valtického areálu za jeden den či víkend je téměř nemožné, vždy tu bude co nového objevovat. Rozhodně stojí za to tento krásný kout Moravy navštívit a jistě se sem budete rádi vracet jako já.

Zaujal tě článek? Pošli ho kamarádům.

Komentáře k článku

přidat komentář

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Podobné články