„Vy jste se zase kochal. Že jo, pane doktore?!“
Kdo by neznal legendární větu z filmu Vesničko má středisková, pronesenou řidičem družstevního náklaďáku, panem Pávkem.
Známe místo, kde se také můžete kochat přímo z auta, stejně jako moudrý a svérázný doktor Skružný představovaný skvělým Rudolfem Hrušínským. To místo tedy leží poněkud dál než ve filmu zmíněný Kolín, ale jeho návštěva se vám nesmazatelně vryje do paměti. A až vám bude ouvej, tak vás vzpomínky na návštěvu Great Ocean Road budou hřát stejně příjemně jako letní slunce na obloze.
Půjčte si auto nebo motorku a vyrazte po Great Ocean Road neboli po Velké oceánské cestě. Vybudována byla v letech 1919 až 1932 veterány z bojů první světové války a měla sloužit k uctění památky padlých vojáků.
Když máte dost sil, uvidíte…
To, o čem se vám ani nesnilo. Klikatá a pro řidiče velmi náročná silnice v délce 243 km se táhne podél jižního pobřeží australského kontinentu a nabízí úchvatné výhledy ze strmých útesů. Nachází se ve státě Victoria a spojuje města Torquay a Allansford.
Celá silnice, její jednotlivé části nebo města, která protíná, se často stávají hostitelským místem, kde probíhají nejrůznější sportovní klání a soutěže. Od 2005 se zde běhá Great Ocean Road Marathon. V roce 2015 se tady uskutečnil 1. ročník cyklistického závodu Cadel Evans Great Ocean Road Race. A na proslulé pláži Bells Beach ve městě Torquay jsou pravidelně pořádány surfařské soutěže nejvyšší světové úrovně. A co vám cesta Great Ocean Road kromě sportovního vyžití může ještě nabídnout?
Obrazy, jako by je namaloval sám Claude Monet.
Přímo na Great Ocean Road nebo v její těsné blízkosti vás čekají nádherná panoramata, romantické scenérie a neopakovatelné přírodní skvosty. Nechte se zlákat vodopády Henderson Falls, Erskine Falls a Beauchemp Falls. Absolvujte návštěvy majáků Cape Otway Lighthouse, Split Point Lighthouse spojené s vyhlídkou na oceán. Nebo si vyzkoušejte náročný trek Great Ocean Walk. Na svých cestách můžete zažít setkání s medvídkem koalou, klokany, s papoušky kakadu nebo probádat ráj všech surfařů a jachtařů. Pro ty odvážnější je tu Otway Fly Tree Top Walk. Což je procházka po visuté železné konstrukci mezi korunami stromů deštného lesa mírného pásu, zhruba ve výšce 25 metrů nad zemí.
Patrně tím největším lákadlem je však pohled na zapadající slunce u některého ze světoznámých pískovcových útvarů, které vystupují z vln oceánu. Ty nejznámější se nazývají Twelve Apostels (Dvanáct apoštolů) a můžete je pozorovat z několika vyhlídkových plošin. Stranou vašeho zájmu by neměla zůstat ani další malebná místa, které na trase nelze minout: skalní oblouk v moři London Bridge, překrásná zátoka Loch Ard Gorge, jeskyně s jezírkem The Grotto nebo rozeklané pobřežní skály u Bay of Martyrs a Bay of Islands.
Před ztroskotáním vás uchrání osvěžující přestávky
Shipwreck Coast (Pobřeží vraků) se táhne od Cape Otway až po Port Fairy a své jméno nese zcela oprávněně. Pod mořskou hladinou se na úseku dlouhém přibližně 130 kilometrech nacházejí vraky více než 70 lodí, které zde ztroskotaly v průběhu 40 let.
Pro ty, kteří se touží dozvědět o historii objevování nejmenšího kontinentu ještě něco víc, bude námořní muzeum Flagstaff Hill Maritime Museum v městečku Warrnambool tou správnou volbou.
Síly na další cestu můžete načerpat na mnoha místech celé trasy. Například v městských lázních s bazénem a s horkými koupelemi v menším, poklidném městečku Lorne. Pokud nezamíříte do některé z mnoha restaurací či četných obchodů, pokud se rozhodnete vynechat procházku parkem uprostřed města nebo krásnou vyhlídku zvanou Teddy’s Lookout, možná vás k návštěvě přesvědčí národní park Angahook-Lorne, který se nachází nedaleko.
Zbyde-li vám ještě trochu času, nenechte si ujít návštěvu pohodového centra sportu a kultury, a přitom druhého největšího města Austrálie – Melbourne. Opravdu stojí za to.
Národní dědictví, které stojí za to
Nakonec ještě dodejme, že od roku 2011 silnice Great Ocean Road figuruje na seznamu australského národního dědictví. A až se na ni vypravíte, přesvědčíte se na vlastní oči o tom, že to není žádná náhoda.
Komentáře k článku