Trabantem napříč světadíly, Moto cestou necestou, speciální díly Top Gear. To vše jsou dnes již profláknuté cestovatelské projekty, které znají tisíce až miliony lidí. My se ale podíváme na poněkud méně známé, ale o to zajímavější cestovatelské projekty. V těch se cestovatelé nespoléhali jen na funkčnost svého stroje, ale také na svou fyzickou a psychickou připravenost.
Kam až dojedeme? s koloběžkou napříč světadíly
Prvním z takových projektů probíhá pod názvem “Kam až dojedeme? s koloběžkou napříč světadíly”. Marek Jelínek se rozhodl se skupinou 6 lidí projet celou Jižní Ameriku na koloběžkách. Na konci února se skupina rozdělila a v nových složeních jedou stále. Tento dlouhodobý projekt probíhá právě teď a můžete ho sledovat buď na internetových stránkách http://kamazdojedeme.cz/ nebo na FB stránce (sem autoři postují častěji). Marek a jeho kamarád průběžně píší formou deníku, kam zaznamenávají své pocity, zážitky a přidávají zpravodajství ze zajímavých míst. Těm dodávají příběh krásné fotografie. Podaří se skupině opět se shledat a projet Jižní Ameriku? Sledujte a dozvíte se.
Laosem na jednokolkách
V roce 2006 se švýcarský dobrodruh a výrobce jednokolek Florian Schlumpf rozhodl, že procestuje část Laosu právě na jednokolkách. Vytvořil tak 20ti členou skupinu, se kterou zdolal více než 500 kilometrů. Nejmladší člen výpravy byl ze základní školy a výprava byla mezinárodní. Nejdelší etapa, kterou zdolali během 1 dne, měřila 150 kilometrů. Jednokolky měly dokonce navržené i brzdy, aby se daly lépe sjíždět kopcovité povrchy. Florian Schlumpf se výrobou jednokolek živí dodnes. V roce 2008 vyšel rozhovor s ním v časopise Cykloturistika.
300 km On The Road
A ve Švýcarsku ještě chvíli zůstaneme. V roce 2014 podnikla trojice kamarádů trip na skateboardech z Curychu do Lugana. Vše zdokumentovali v krátkém snímku. Snímek je s anglickými titulky. Cestu brali spíše jako zábavu a snažili se užívat přívětivé počasí. Než se ovšem dostali do hor, kde se podmínky rapidně zhoršily a přišly i úrazy. Během svého výletu je obdivovali různí lidé, kteří se zajímali o důvody jejich cesty. Po 300 km dlouhé pouti nakonec dorazili do Lugana a jejich mise byla úspěšná.
Pěšky Západní Evropou
A opět Curych. V červenci 2015 podnikl 21letý student Miroslav Masný 3 a půl měsíční pěší pouť z Curychu k mysu Touriñán, což je nejzápadnější místo Španělska. Vše chtěl stihnout ještě do začátku dalšího školního ročníku, proto vycházel ze Švýcarska. Během cesty zažíval mnohá úskalí, jako například napadení divokými psy, brouka v uchu, tíživou bolest kolen, silné deště i pozůstatky hurikánu Joaquin. Vše ale zvládl a k mysu dorazil. Sám říká, že během své cesty se mu podařilo nejlépe poznat sám sebe a naučil se radovat i z maličkostí. Miroslav poskytl rozhovor o svých zážitcích a také plánech na další cesty.
Tour de Labe 2010
A nyní trochu z jiného soudku. V roce 2010 se trojice vozíčkářů Tomáš Kvoch, Zdeněk Kirch a Zdeněk Šafránek vydali mapovat bariéry Labe. Během 9 dnů urazili na svých handbikách neskutečných 431,75 km a narazili na 29 bariér. Oni sami přiznávají, že pro ně existují 2 druhy bariér – fyzické a psychické. S fyzickými se ale nějakým způsobem dokáží vždy vypořádat. Což potvrzuje i Zdeněk Kirch, který říká: “Člověk se může cítit bez bariéry, i když třeba nemá nohy”. V dojemných rozhovorech líčí, jak přišli ke svému postižení. Druhým dechem ale dodávají, že život po zranění je pro ně plnohodnotnější, než před ním, protože si uvědomují mnohem více věcí. O jejich výkonu byl natočen dokument na ČT.
Skládačkový extrém – Na skládačce napříč Jižní Amerikou
Netradiční způsob cesty zvolil v roce 2016 Miroslav Šlégr. Rozhodl se, že se vydá do Jižní Ameriky a projede ji na skládačce. Shodou okolností chodil do třídy se známým českým fotbalistou Michalem Kadlecem, který přislíbil za každý jeho ujetý kilometr 5 Kč na charitu. Za svou cestu Miroslav urazil celkem 12 731 km, 10x složil skládačku a 9x ho potkal defekt a vybral úctyhodných 197 330 Kč na charitu. Během své cesty psal průběžně blog a jeho zážitky si můžete přečíst na stránkách projektu v sekci blog.
Na voru do Ameriky
A na závěr jeden speciální cestovatelský projekt. “Je nás zatím stále málo!!” Tuto větu hlásá web navorudoameriky.cz/ na své úvodní straně a není se čemu divit. Ač se to zdá neuvěřitelné, mořeplavec a stavitel Pepa Boháč chce přeplout Atlanický oceán na voru. Proč zrovna na voru se dozvíte ve videu na úvodní stránce zmíněného webu. Kompletní posádka, včetně podpůrného týmu momentálně činí 13 členů včetně kapitána Pepy. Harmonogram akcí si můžete taktéž prohlédnout na webu, a pokud vás projekt zaujal, třeba se k plavbě také přidat. 1. května 2018 má Pepa se svou posádkou vyplout. Tak doufejme, že se jim to podaří.
Komentáře k článku